إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيرًا
Ahlibeyt.az xəbər verir ki, Prezident İlham Əliyevin Ramazan bayramı münasibətilə Azərbaycan xalqına təbrik ünvanlayıb.
Azərbaycanda Ramazan bayramının namazı məscidlərdə aprelin 10-da qılınacaq.
1918-ci il martın 30-u gecə saatlarında Bakıda başlanan kütləvi qırğınlar 30 mindən çox günahsız insanın, o cümlədən çox sayda qoca, qadın və uşağın qətli ilə nəticələnib.
Peyğəmbər(s) və imamlar(ə) həmin gecənin dəqiq vaxtını bizə söyləməyiblər. Bundan məqsəd daha çox əhya saxlamaq və Allaha ibadət etməkdir. Qədr gecəsi mübarək Ramazan ayının 19-cu, 21, 23-cü bəzi rəvayətlərə görə 27-ci gecələrindən birinə təsadüf edir.
Qədr gecəsi mübarək ramazan ayının gecələrindən birinə təsadüf edir. Qədr gecəsinin mübarək bir gün olduğu barədə Allahu-təala (c.c.) Duxan surəsində belə buyurur: “Biz Quranı mübarək bir gecədə (Qədr gecəsində) nazil etdik.” (Duxan surəsi, ayə 3)
Dünyanın bir çox ölkələrində olduğu kimi, Azərbaycan da bu gün Novruz bayramını qeyd edir.
Azərbaycan Respublikasının ərazisində xüsusi karantin rejiminin müddəti uzadılıb.
Ramazan ayında balanslı qidalanmaya diqqət yetirilməlidir. İstilik və rütubətin artması səbəbindən orqanizmin maye ehtiyacını ödəmək üçün iftar və imsak arasındakı saatlarda 2-2,5 litr su içmək lazımdır.
Əziz İslam peyğəmbəri Həzrət Muhəmməd(s) Şəban ayının son günlərinin birində mübarək Ramazan ayının gəlişi münasibətilə bu xutbəni buyurdu:
Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzi, Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi, G20 Dinlərarası Dialoq Forumu və Bakı Təşəbbüs Qrupunun birgə təşkilatçılığı ilə İslamofobiya ilə Beynəlxalq Mübarizə Gününün 2-ci il dönümünə həsr olunan "Müxtəlifliyin qorunması: 2024-cü ildə İslamofobiya ilə mübarizə" mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilir.
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi Xocalı soyqırımının 32-ci ildönümü ilə bağlı bəyanat yayıb.
Bu gün Ermənilərin Azərbaycanın Xocalı şəhərində törətdiyi soyqırımdan 32 il ötür.
Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi tərəfindən 2024-cü ildə Həcc ziyarətinə getmək istəyən azərbaycanlı zəvvarlar üçün sənəd qəbulunun vaxtı açıqlanıb.
Salyanın Xələc kəndində yaşayan Ağabəylilər ailəsində qədim Quran nüsxələri saxlanılır. Ailənin bildirdiyinə görə, bu nüsxələr XIX əsrin əvvəllərinə aiddir.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) elmi fəaliyyətinin əsas göstəricilərindən biri olan Din Araşdırmaları Jurnalının növbəti sayı elektron formada dərc edilib.
Məzarlıq Xocalının Əsgəran qəsəbəsində aşkar edilib.
Fevralın 8-də Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) sədri Məzahir Pənahov növbədənkənar prezident seçkilərinin ilkin yekun nəticələri ilə bağlı mətbuat konfransı keçirib.
Bu gün  Azərbaycan torpaqlarını erməni qəsbkarlarından azad etmək uğrunda canından keçmiş şəhid Mübariz İbrahimovun doğum günüdür.
Azərbaycan prezidentinin seçkiləri ilə əlaqədar səsvermə başlayıb. Ölkə üzrə səhər saat 8:00-da bütün məntəqələr açılıb.
Fəaliyyət dövrünün beş ili tamam olmuş, ali və orta ixtisas dini təhsili olan din xadimlərinin mütəmadi olaraq attestasiyadan keçirilməsi nəzərdə tutulub.
590 səhifədən 5«««123456789»»»