Bu gün qəməri təqvimi ilə Məhərrəm ayının 9-u - Tasua günüdür. Bu axşam məğrib azanı zamanı qəməri təqvimi ilə Məhərrəm ayının 10-u daxil olur. Həmin gün müsəlman aləmində Aşura günü kimi qeyd edilir. Məhərrəm ayı İmam Hüseynin (ə.s.) matəm ayı olması ilə yanaşı, məhərrəm ayının ilk gecəsi yeni qəməri il başlayır. “(İsanın haqqında) sənə göndərilən elmdən sonra, (yenə də) səninlə mübahisə edənlər olsa, onlara de ki: Gəlin biz də oğlanlarımızı, siz də oğlanlarınızı, biz də qadınlarımızı, siz də qadınlarınızı, biz də özümüzü, siz də özünüzü çağıraq! Sonra mübahilə edib yalançılara Allahın lənət etməsini istəyək!” (Ali-İmran 61) "Bu gün dininizi sizin üçün kamil etdim, sizə olan nemətimi tamamladım və sizin üçün din olaraq islamı bəyənib seçdim..." (Maidə- 3) "Qədir-Xum" qəməri təqvimi ilə hicrətin 10-cu ili zilhiccə ayının 18-də (miladi 632-ci ilin mart - bu il 25 iyun tarixinə təsadüf edir) Məkkə ilə Mədinə arasında yerləşən Qədir-Xümm vahəsində baş vermiş məşhur hadisənin adıdır. Ərəfə günü zilhəccə ayının 9-cu gününə deyilir. Qəməri təqvimi ilə zil-həccə ayının 9-u (Qurban bayramından bir gün öncə) - Mübarək Ərəfə gecəsi daxil olur. 15 iyun müasir Azərbaycan dövlətinin tarixinə Milli Qurtuluş günü kimi daxil olmuşdur - Ölkənin ali qanunvericilik orqanı Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıtdığı 15 iyun gününü əbədiləşdirmişdir. İmam Məhəmməd Baqir (ə.s) buyurur: " Bəndənin Allah dərgahına yaxınlaşmasına səbəb olan əməllərin ən yaxşısı Allaha, Onun Rəsuluna və ixtiyar sahiblərinə (imamlara) itaət etməkdir. (…yenə buyurur…) Bizə məhəbbət bəsləmək iman, ədavət bəsləmək isə küfrdür. " İmam Məhəmməd-Təqi (ə) buyurur:" Mö`minin üç xislətə ehtiyacı var: Allah tərəfindən olan tovfiq və müvəffəqiyyətə, öz daxilindən olan nəsihətçiyə və ona nəsihət edən bir kəsin nəsihətini qəbul etməyə" Müsəlman Şərqində ilk parlamentli respublikanın – Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasından 106 il ötür. Bakı İlahiyyat Kollecinə qəbul olmaq istəyən abituriyentlər müsahibə mərhələsində iştirak etmək üçün 29 may 2024-cü il tarixinədək Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən təqdim edilən eservices.dim.gov.az link vasitəsilə qeydiyyatdan keçməlidirlər. ![]() Son günlər bəzi sosial şəbəkələrdə Azərbaycan-Ermənistan sərhədində gərginliyin artması, Azərbaycan Ordusunda şəhidlərin və yaralıların olması, qoşun birləşmələrinin və ağır artilleriya silahlarının hazırlıq vəziyyətinə gətirilməsi, Laçın rayonu ərazisində komendant saatının tətbiq edilməsi ilə bağlı bir sıra şəxslər tərəfindən əsassız məlumatlar, reallığı əks etdirməyən saxta xəbərlər yayımlanır. |