![]() ![]() Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi tərəfindən 2024-cü ildə Həcc ziyarətinə getmək istəyən azərbaycanlı zəvvarlar üçün sənəd qəbulunun vaxtı açıqlanıb. Salyanın Xələc kəndində yaşayan Ağabəylilər ailəsində qədim Quran nüsxələri saxlanılır. Ailənin bildirdiyinə görə, bu nüsxələr XIX əsrin əvvəllərinə aiddir. ![]() Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) elmi fəaliyyətinin əsas göstəricilərindən biri olan Din Araşdırmaları Jurnalının növbəti sayı elektron formada dərc edilib. ![]() Fevralın 8-də Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) sədri Məzahir Pənahov növbədənkənar prezident seçkilərinin ilkin yekun nəticələri ilə bağlı mətbuat konfransı keçirib. ![]() Bu gün Azərbaycan torpaqlarını erməni qəsbkarlarından azad etmək uğrunda canından keçmiş şəhid Mübariz İbrahimovun doğum günüdür. ![]() Azərbaycan prezidentinin seçkiləri ilə əlaqədar səsvermə başlayıb. Ölkə üzrə səhər saat 8:00-da bütün məntəqələr açılıb. ![]() Fəaliyyət dövrünün beş ili tamam olmuş, ali və orta ixtisas dini təhsili olan din xadimlərinin mütəmadi olaraq attestasiyadan keçirilməsi nəzərdə tutulub. ![]() AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun Elmi şurasının qərarı ilə “Əbdülqəni Əfəndi Nuxəvi Xalisəqarızadə kitabxanasının kataloqu” kitabının II cildi işıq üzü görüb. ![]() Azərbaycan prezidentinin dekabrın 30-da imzaladığı və yanvarın 19-da qüvvəyə minmiş qanunla Azərbaycan Cinayət Məcəlləsinə 281-1 və 284-2-ci maddələr əlavə edilib. ![]()
Bu ilin may ayında “Şuşa - İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı 2024” ilinin rəsmi açılışı baş tutacaq. ![]() Yanvarın 20-də Bakı vaxtı ilə saat 12:00-da Azərbaycanın bütün ərazisində 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub - Nəqliyyatın hərəkəti dayandırılıb, gəmilərdən, avtomobillərdən siqnallar verilib. ![]() Sovet imperiyasının Bakıda törətdiyi qanlı qırğının 34-cü ildönümü ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva yanvarın 20-də - Ümumxalq Hüzn Günündə Şəhidlər xiyabanını ziyarət ediblər. ![]() Ölkəmizdə ianəçilik mədəniyyətinin formalaşmasında böyük rolu olan “Qırmızı Ürəklər Fondu” (“Red Hearts”) 2023-cü ilə dair hesabat açıqlayıb.